Lifestyle

Wystrzegaj się zapachu potu!

Niewiele rzeczy może w szybki sposób zmniejszyć zaufanie jako spocona koszulka.

Zastanawiasz się, jak ukryć plamy potu pod pachami? Spróbuj uniknąć tego problemu i zachowaj świeżość przez cały dzień.

Nasz organizm, na nagły wzrost temperatury reaguje bardzo szybko i produkuje pot. Wydzielanie potu jest całkowicie naturalnym procesem, który ma dla organizmu duże znaczenie w procesie termoregulacji.

Widocznie spocone ubrania i nieprzyjemny zapach, który zwykle towarzyszy człowiekowi, to już nie jest tak naturalne.

Pamiętaj, że w związku z tym, nawet w zimie, stosuj skuteczny antyperspirant, który chroni nie tylko przed poceniem, ale zapewnia ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami.

Dlaczego pot powoduje nieprzyjemny zapach

Istnieją dwa rodzaje gruczołów potowych na ciele – ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe występują na całym ciele i kontrolują temperaturę. Pot z tych gruczołów jest przeważnie bezzapachowy i bezbarwny. Zawiera 99% wody oraz sole i aminokwasy.

Gruczoły apokrynowe są zgromadzone w określonych obszarach, takich jak pachy, obszary intymne lub skóra głowy (obszary z mieszkami włosowymi) i mogą ulegać pobudzeniu pod wpływem stresu.

Gruczoły apokrynowe, które ulegają aktywacji w okresie dojrzewania, wydzielają pot, zawierający dużą ilość białek i lipidów. Ponadto, właśnie gruczoły apokrynowe są odpowiedzialne za powstawanie żółtych plam na ubraniach.

Wydzielają mniej potu niż gruczoły ekrynowe, jego skład jednak przyciąga bakterie, które sprzyjają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Deodoranty PL

Jak bardzo się pocimy

Dzienne maksimum wydzielania ludzkiego potu to aż 10 litrów , tak duże wydzielanie potu spowodowane jest aktywnością fizyczną.

Każda osoba wydziela inną ilość potu. Średnio jest to od 0,1 do 1 litra dziennie. W przypadku gdy wydzielana jest zbyt duża ilość potu (obfite pocenie się bez wyraźnego powodu), mówi się o nadmiernym poceniu się.

Zyskaj kontrolę nad potem

Może się to wydawać niemożliwe, ale proszę mi wierzyć, że jest to możliwe! Po prostu ubieraj się
w ubrania wykonane z naturalnych materiałów, zapewniają one właściwą higienę, jedź lekkie posiłki z minimalną ilością czosnku i cebuli, unikaj stresu, regularnie bierz prysznic, używaj odpowiednich antyperspirantów.

Poprzedni artykułNastępny artykułKonkurs o drewniane puzzle w pudełku Niedźwiadek marki Woody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *