Ciąża, Nowoczesny rodzic

10 rzeczy, które warto (lub trzeba) zdążyć zrobić przed porodem

Niektóre z wymienionych czynności mogłabyś podjąć po to, aby cieszyć się w spokoju ostatnimi chwilami z dzieckiem w brzuszku. Inne powinnaś zaliczyć, by ułatwić sobie pierwsze chwile po narodzeniu dzidziusia. Co można zdążyć zrobić w ostatnich tygodniach przed porodem?

Powalcz z wyprawką dziecka

Fotelik samochodowy, wózek, wanienka… Dobrze byłoby dowiedzieć się jeszcze przed pierwszymi skurczami, jak te rzeczy działawanienkają. Najlepiej mieć jeszcze jakieś doświadczenie praktyczne. Zwłaszcza jeśli chodzi o montaż fotelika. Jeśli po porodzie będziesz chciała zabrać dziecko ze szpitala do domu, powinnaś już wcześniej zamontować fotelik w aucie.

Kup biustonosz laktacyjny

Mniej więcej od 36. tygodnia możesz wzbogacić swoją szafę o minimalnie 1 biustonosz do karmienia. Będziesz miała sporą rezerwę czasową na zapoznanie się z nowym stanikiem. Jeśli Twoje piersi ciągle rosną i zmieniają kształt, możesz zakupić specjalny biustonosz laktacyjny z regulowaną konstrukcją, która dostosuje się do Twoich piersi. Dzięki temu nie będziesz musiała stale kupować nowych staników.

Odwiedź fryzjera

Nie po to, żebyś w czasie porodu wyglądała jak gwiazda Hollywoodu, ale po to, by fryzjerka stworzyła Ci na głowie jak najbardziej praktyczną i łatwą w układaniu fryzurę. Czy ze względu na brak czasu, czy motywacji, całkiem prawdopodobne jest, że w ciągu kilku pierwszych tygodni (lub nawet miesięcy) nie będzie po prostu na to miejsca.

Zrób zapasy

W okresie poporodowym zdrowe odżywianie się będzie dla Ciebie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jednocześnie bowiem prawdopodobnie nie będziesz mieć czasu ani wolnej energii na wystawanie w kuchni. Dlatego przeznacz któryś dzień przed porodem na przygotowanie potraw, które można po prostu zamrozić i znowu rozmrozić. Po powrocie ze szpitala będziesz wspaniale uzbrojona i będziesz mogła w pełni skoncentrować się tylko na najmniejszym członku rodziny.

Zrób zapasy i naucz się robić zakupy w Internecie

Oba te punkty również docenisz po porodzie, ponieważ nie będziesz mieć czasu i okazji do uciążliwego robienia cisifa_157781150odziennych zakupów i włóczenie się po sklepach. Kupowanie przez Internet uwolni Cię od wielu obowiązków. Iść do sklepu (lub zaraz po porodzie poprosić kogoś, by robił zakupy), tracić czas między regałami, dźwigać ciężkie torby… Zaufaj nam, że zakupy przed porodem są niezbędne. Tak samo jak znalezienie swojego ulubionego e-shopu, dzięki któremu odkryjesz to samo, co wiele mam przed Tobą – że zakupy online są wygodne i łatwe.

Idź na randkę z mamą

Kiedy przyjdzie z wizytą kilka tygodni przed rozwiązaniem, skocz jej z radością w objęcia, ponieważ rozumiesz, że opiekunka i superpomoc, która nie pobiera pensji na koniec miesiąca, jest przy Tobie. Dziś jednak masz jeszcze możliwość zabrania jej na obiad i wysłuchania (około 50 razy), że rodzicielstwo jest najpiękniejszą i najtrudniejszą misją.

Zostań pod kołdrą

Przechodzimy wreszcie do przyjemniejszych obowiązków. Odpoczywaj w trakcie ostatnich dni ciąży. Zacznij dzień od fantastycznego i pożywnego śniadania w łóżku. Przejrzyj kolekcję czasopism. Uruchom maraton filmowych hitów. Z pewnością bardziej docenisz kolekcję filmów w komputerze niż wyjścia do kina.

W zaawansowanej ciąży ostatnie, czego potrzebujesz, to nieświeże powietrze, niewygodne, małe krzesła, tłumy ludzi i ubikacja oddalona o 5 minut spacerku między tym tłumem. Zagraj z partnerem w Scrabble. Potem zjedz obiad! Zafunduj sobie jeszcze więcej telewizji, ulubionych przekąsek i kolację! Ciesz się poczuciem, że nikt Cię nie potrzebuje. To się wkrótce zmieni.

Zalicz babski wieczór

Zadzwoń po najlepsze przyjaciółki i róbcie, co uznacie za odpowiednie. Tradycyjne plotki i gadanina, kolejny maraton filmowy, turniej w jedzeniu lodów czy lekcja tańców brzucha. Nawet jeśli jesteś w 8. miesiącu i przytyłaś 25 kilo, może to pomóc Ci poczuć się sexy. Jednocześnie ruch ulży Twoim plecom.

Stwórz kreatywny fotoalbum

Zrobiłaś w czasie ciąży chyba z tysiąc zdjęć „selfie” rosnącemu brzuszkowi? Może formą podsumowania stanie się kreatywny (nie wirtualny) fotoalbum? Uszereguj chronologicznie zdjęcia, naklej na wycięte z kartonu kwadraty a na koniec zwiąż w górnym i dolnym roku. Album pamiątkowy jest gotowy! Możesz też wydrukować fotografie na zwykłym papierze i związać. Jeśli będziesz szybko kartkować taki album od początku do końca, Twój brzuszek będzie rosnąć z zawrotną prędkością.

Naucz się robić na drutach

Mówi się przecież, że nigdy nie jest za późno na naukę… robienia na drutach! Po pierwsze, robótki ręczne dają kojący, wręcz terapeutyczny efekt. Po drugie, dopóki nie powrócą czasy aerobiku i joggingu, robienie a drutach może być w tym okresie właściwą alternatywą. Będziesz potrzebowała endorfin i relaksu psychicznego. I po trzecie, podarowanie swojemu maluszkowi własnoręcznie zrobionego pierwszego sweterka i szaliczka jest czymś niezapomnianym. Nie zostawiaj wszystkiego teściowej. Kup sobie pierwszy motek, druty i poradnik dla początkujących.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *