Niemowlę, Starsze dzieci

Macie już pierwszy ząbek?

Pierwsze dziecięce ząbki są równie istotne, jak stałe uzębienie. Rodzice często nie poświęcają uwagi ubytkom na zębach mlecznych, wychodząc z założenia, że te przecież i tak wypadną. Czy wiesz jednak, że mleczne zęby przygotowują przestrzeń dla późniejszych zębów stałych i wpływają na ich rozmieszczenie? Dlatego dbaj o białe perełki swojego dzieciaczka.

W ciągu czwartego i ósmego miesiąca Twojemu dziecku zaczną wyrzynać się ząbki. Nie musisz się obawiać, że przegapisz to wydarzenie, bowiem wyrzynaniu się ząbków towarzyszy cały szereg typowych objawów.gryzak chłodzący fioletowy

Objawy wyrzynania

Niedługo przed pojawieniem się pierwszego ząbka dziąsło zaczerwieni się, może spuchnąć i boleć. Dziecko może być marudne, niespokojne, płaczliwe, może nie mieć apetytu. Może też pojawić się temperatura (gorączka), ból lub biegunka. Zwykle pojawia się temperatura do 37,9 stopnia. Gorączka bywa raczej objawem przebiegającej równocześnie infekcji.

Specjaliści radzą, by dzieciom podawać chłodzące krążkiżelowe gryzaki, przeznaczone do ułatwienia wyrzynania się ząbków. Wybierając je uważaj, by nie zawierały większej ilości elementów. Mogłyby się bowiem złamać w czasie przygryzania i dziecko mogłoby zacząć się dusić. Niektóre chłodzące krążki trzeba przed użyciem włożyć do lodówki.

Które ząbki wyjdą jako pierwsze?

Wśród pierwszych pojawiają się środkowe siekacze w dolnej żuchwie, tzw. jedynki. Zwykle wychodzi najpierw jeden, potem drugi, ale nie jest wyjątkiem, że wyjdą oba na raz. Potem wychodzą siekacze boczne (dwójki), następnie – trochę zaskakująco – pierwsze trzonowce (czwórki), kły (trójki) a jako ostatnie wydostaną się na zewnątrz drugie trzonowce (piątki). Całkowita ilość zębów mlecznych to dwadzieścia (tj. 8 siekaczy, 8 trzonowców i 4 kły).

W ciągu pierwszego roku życia w większości wyrośnie dzieciom pierwszych osiem zębów, w ciągu drugiego roku życia dzieci mają szesnaście zębów a po ukończeniu dwóch i pół roku życia dziecko powinno mieć już kompletne mleczne uzębienie. Wyrzynanie nie musi jednak przebiegać identycznie u wszystkich dzieci. Pierwsze mleczne ząbki powinny się jednak pojawić do ukończenia pierwszego roku życia. (chcesz wiedzieć więcej, obejrzyj wideo: Kiedy wyrastają pierwsze ząbki?)

Pielęgnacja uzębienia mlecznego

Mocne i zdrowe uzębienie bez zmian próchniczych umożliwia dziecku przeżuwać bez problemów, mówić wzęby zestawyraźnie, uśmiechać się… Dlatego musisz poświęcić im szczególną uwagę. Regularnie myj dziecku zęby już od pojawienia się pierwszych oraz dbaj o odpowiednie i zdrowe nawyki żywieniowe.

Lekarze zalecają, aby zacząć regularne mycie już od pierwszych wyrośniętych ząbków. Najwygodniejszą pomocą jest silikonowy naparstek, na którego powierzchni znajduje się miękkie włosie. Dzięki niemu możesz całkiem wygodnie i efektywnie wyczyścić żeby najmłodszym dzieciom.

Pamiętaj!

Najczęstsze zmiany próchnicze zwykle nie są spowodowane nieprawidłowym myciem zębów. Powodują je butelki niemowlęce. Są jedną z głównych przyczyn problemów stomatologicznych u dzieci do trzeciego roku życia. Dlatego też nigdy nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką mleka lub słodkiego napoju w buzi.

Na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym udaj się z dzieckiem krótko po wyrznięciu się pierwszych ząbków, najpóźniej jednak do ukończenia drugiego roku życia.

Czyszczenie ząbków u starszych dzieciziajka pasta

Mniej więcej do drugiego roku życia to Ty czyścisz dziecku ząbki. Między drugim a trzecim rokiem życia dziecko powinno nauczyć się, jak sobie myć zęby samodzielnie. Zaleca się, że pastę do zębów stosować po ukończeniu drugiego roku. Niektórzy specjaliści z dziedziny stomatologii skłaniają się do tego, że pastę do zębów można wprowadzić już nieco wcześniej. Wystarczy mała ilość, maksymalnie taka, która odpowiada wielkości ziarnka grochu.

Przy kupnie zwracaj uwagę na to, by na pewno wybrać pastę przeznaczoną dla tak małych dzieci. Pasty do zębów mają bowiem odmienną zawartość fluoru, który co prawda jest korzystny dla zębów, ale tylko w ilości proporcjonalnej. Jego nadmiar może uszkodzić szkliwo zębowe.

Najlepiej będzie, jeśli będziecie czyścić ząbki rano po śniadaniu i wieczorem, zanim dziecko pójdzie spać. Uważaj, żeby dziecko po myciu zębów niczego już nie jadło i nie piło słodzonych napojów i lemoniad.

RADA: Starszemu dziecku możesz zakupić na przykład szczoteczkę elektroniczną a zobaczysz, że mycie zębów zacznie je cieszyć!

Chłodzące gryzaczki znajdziesz poniżej:

Inne chłodzące gryzaki znjadziesz tu –> klik

Więcej akcesoriów do pielęgnacji ząbków znjadziesz tu –> klik

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *