Niemowlę, Starsze dzieci

Białe plamki w buzi? Winna jest pleśniawka!

Pleśniawka jest częstą chorobą u dzieci do drugiego roku życia, wywołaną przez drożdżaka w rodziny Candida. Drożdżak powszechnie występuje w ciele i zwykle organizm potrafi sobie z nim poradzić. Jeśli odporność dziecka jest osłabiona, drożdżak może się nadmiernie rozmnożyć. Objawia się w postaci białego nalotu i może się nim również zarazić mama dziecka w czasie karmienia.

W przypadku łagodniejszej postaci pleśniawki, kiedy zaatakowany jest jedynie język, w czasie występowania nalotu zaleca się wyparzać smoczki, ewentualnie dezynfekować zabawki, które dziecko wkłada do ust. Doktor Vladimir Volf wyjaśnia:

„Zagadnienie tzw. łagodniejszej postaci pleśniawki nie jest znowu tak proste, ponieważ każda pleśniawka pojawia się stopniowo, a jeśli nic z tym nie będziemy robić, może też stopniowo się rozwijać. Dlatego zalecałbym leczyć również umiarkowaną postać pleśniawki występującą w jamie ustnej, bądź fioletem krystalicznym (gencjaną), bądź boraksem w glicerynie. Należy oczywiście wprowadzić odpowiednią dietę (przede wszystkim ograniczyć kwaśne produkty), miksować pożywienie i stosować ewentualnie znieczulenie miejscowe w jamie ustnej, dzięki czemu zmniejszy się ból, towarzyszący każdej pleśniawce…”

Przerost drożdżaka

Pleśniawka objawia się dopiero po kilku dniach, jej pojawienie się nie jest zbyt widoczne. Białe plamki (nalot) atakują język, dziąsła, na podniebieniu lub od wewnętrznej strony policzków i przypominają zwarzone mleko lub twaróg. Ten biały nalot można początkowo zetrzeć. Kiedy choroba trwa dłużej, nalot mocno przylega do błony śluzowej. Okolica i podłoże białych plamek bywa otoczone czerwoną obwódką. Infekcja może przenieść się z jamy ustnej na błonę śluzową warg, gdzie zwykle atakuje kąciki.

Cięższa postać pleśniawki powoduje rozszerzenie się drożdżaka z jamy ustnej do przełyku, skąd przez układ trawienny może dojść aż do odbytnicy. To stadium pleśniawki objawia się zaczerwienieniem błony śluzowej oraz wystąpieniem białych czy nawet cieknących pęcherzyków. Zaatakowane błony śluzowe swędzą i mogą boleśnie piec dziecko.

Jak infekcja objawia się u dzieci?

Chore dzieci przeważnie cierpią na powikłania związane z przyjmowaniem pokarmów, boli je brzuszek, są niespokojne i płaczliwe. Lekarze najczęściej przepisują preparaty antyseptyczne i przeciwgrzybiczne, którymi smaruje się zainfekowane miejsca przez 4 – 5 dni.

Dbaj należycie o sutki

Karmiąca mama może także zarazić się od chorego dziecka, bowiem infekcja przenosi się z ust karmionego dziecka na brodawki. Objawy to swędzenie lub nawet pieczenie na zainfekowanym miejscu. Objawy nasilają się w trakcie karmienia lub odciągania pokarmu. Może dojść do zmiany koloru błony śluzowej, tzn. zaczerwienienia otoczki brodawkowej lub wręcz przeciwnie – do wystąpienia białego nalotu, który w niektórych przypadkach może się złuszczać.

Pojawić mogą się też okrągłe pola w białawym odcieniu. Zaleca się przemywanie  zainfekowanych miejsc środkiem dezynfekującym a po konsultacji z lekarzem ewentualnie jeszcze maścią przeciwgrzybiczną. Z powodu dezynfekcji zaleca się przetarcie brodawek wodą borową przed karmieniem.

Istotne są też zmiany w jadłospisie

Drożdżaki, które wywołują pleśniawkę, należą do grupy grzybic, czyli grzybów pasożytniczych. Dobrze czują się w wilgotnym i ciepłym środowisku, które zapewnia wystarczający zasób cukru. W chwili wystąpienia pierwszych oznak pleśniawki ogranicz spożycie cukrów, to znaczy napoje słodzone, cukierki, czekolady, ciastka, słodzone herbaty, soki itp.

W dalszej kolejności uważaj na zagęszczone soki i świeże owoce (mandarynki, ananas, truskawki, pomarańcze itp.), które mają stosunkowo agresywny smak i mogą powodować u dzieci nieprzyjemne uczucie pieczenia lub ból w miejscach zakażenia.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *