Lifestyle

Obalamy 12 mitów o bezpłodności

Jeśli parze nie udaje się począć dziecka, wina automatycznie spada na kobietę. Wiek w żaden sposób nie wpływa na bezpłodność. Te i inne mity wiążą się z zagadnieniem zdolności ludzki do prokreacji. Jeśli wolisz poznać fakty zamiast mitów, czytaj dalej.

1. Bezpłodność to zawsze problem kobiety

Za niemal połowę problemów z płodnością odpowiadają mężczyźni. Bądźmy bardziej konkretni…

  • W przypadku 35% par to mężczyźni odpowiadają za bezpłodność
  • W pozostałych 20% rodzin na bezpłodność wpływają połączone problemy mężczyzn i kobiet

2. Wiele par stara się za bardzo

Niektórzy twierdzą, że wystarczy więcej relaksu i mniej oczekiwań, a na pewno dojdzie do zapłodnienia. Jeśli staracie się bez powodzenia, nie zastanawiajcie się od razu nad urlopem „all inclusive” na Fidżi. Relaks jako taki nie pomoże przyszłym rodzicom począć dziecka. Może bowiem chodzić o poważniejszy problem, z którym należałoby udać się do lekarza albo zastanowić się nad zmianą stylu życia.

78367674

3. Większość par może zajść w ciążę KIEDYKOLWIEK

Zdarza się często, że nawet zdrowa, płodna para stara się zajść w ciążę przez kilka długich miesięcy. A im bardziej się stara, tym bardziej może spadać szansa. Przeciętna kobieta po czterdziestce ma tylko połowę płodnych jajeczek.

4. Wiek nie ma wpływu na kobiecą płodność

Według specjalistów kobieca płodność zaczyna spadać w wieku 27 lat, chociaż na razie bardzo nieznacznie. Większość kobiet w tym wieku może jeszcze oczywiście bez problemu zajść w ciążę, nawet jeśli to potrwa kilka miesięcy. Ale od 35 lat w górę ich szansę na poczęcie są o połowę mniejsze, niż w wieku 19 – 26 lat.

5. Luźna bielizna pomoże w zapłodnieniu

Amerykańscy naukowcy wzięli na celownik kwestię bielizny. Doszli do wniosku, że bielizna nie ma znaczącego wpływu na męską płodność. Tak więc, niestety, luźne gatki nie zapewnią Ci sukcesu w staraniach o dziecko. Z drugiej strony przynajmniej poczujesz się swobodnie.

6. Nie można poprawić jakości męskiej spermy

Bez względu na to, jak powolni są Twoi “żołnierze”, wciąż istnieje szansa na sukces. Wielu mężczyzn, którzy mają małą ilość spermy (albo nie mają w ogóle), z rezygnacją sądzą, że nie mają widokom na „wyleczenie”. Spróbowałeś zmienić styl życia? Przestać palić, unikać gorących kąpieli?

7. Wiek mężczyzny nie ma wpływu na płodność

Mimo że niektórzy mężczyźni potrafią spłodzić potomka w wieku nawet 80 lat, wpływ wieku na męską płodność do tej pory nie został ani udowodniony, ani obalony. Ogólnie jednak ludzka zdolność do prokreacji zaczyna słabnąć po pięćdziesiątce. Spadek jest zwykle powolny i stopniowy, ale może też drastycznie przyspieszyć, jeśli u mężczyzny pojawią się inne problemy z produkcją spermy.

8. Bezpłodność oznacza, że nie możecie mieć dzieci

Jeśli ponad rok staracie się zajść w ciążę a wciąż nie odnieśliście sukcesu na tym polu, prawdopodobnie jeden z partnerów jest bezpłodny. Prawidłowo przeprowadzone leczenie może jednak odwrócić ten wyrok.

9. Palenie marihuany nie ma wpływu na płodność

Zażywanie marihuany może znacząco wpłynąć na jakość spermy i jajeczek, co oczywiście ma ogromny wpływ na płodność.

10. Dieta i waga nie wpływają na płodność

Negatywne czynniki, jak np. złe odżywianie się i nieprawidłowa waga (nadwaga lub niedożywienie) mogą spowodować problemy z płodnością. Dlatego dobrze jest jeść zbilansowane posiłki i znać swoje BMI (indeks masy ciała).

Happy pregnant

11. Wystarczy seks bez zabezpieczenia

NIE! Mówiąc krótko – zawsze chodzi o odpowiedni moment. Kobiety są najbardziej płodne od 10 do 17 dni od początku menstruacji. Specjaliści zalecają w tym czasie zbliżenie co drugi dzień w celu zwiększenia prawdopodobieństwa naturalnego poczęcia.

12. In vitro = bliźnięta

Do pierwszego zapłodnienia in vitro doszło już przed ponad 25 laty. Celem każdego takiego zapłodnienia jest poczęcie jednego zdrowego płodu. Prawdopodobieństwo poczęcia bliźniąt nie przekracza 20%. To ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem matki.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *