Niemowlę

2. miesiąc życia Twojego dziecka

Dziecko zaczyna naśladować rodziców, ich głos, możesz zauważyć pierwsze gesty mimiczne twarzy i po pierwszych czterech tygodniach może pojawić się tzw. pierwszy społeczny uśmiech, a dziecko znacznie przybiera na wadze, pojawiają się pierwsze fałdki tłuszczu.

Jak rozwija się dziecko?

Rozwój zdolności motorycznych

Dziecko staje się bardziej aktywne, więcej się rusza zaczyna częściej macha nóżkami i rączkami, pojawiają się również pierwsze próby wokalizacji. W pozycji na brzuchu dziecko może zaczynać podnosić główkę.

Polepsza się sprawność manualna dziecko zaczyna lepiej chwytać, bobas uświadamia sobie, że ma paluszki, patrzy na nie i bawi się nimi.

Rozpoznawanie kolorów i figur

W ciągu pierwszych tygodni noworodka interesują proste biało-czarne kolory i wzory. Powoli zaczyna się to zmieniać dostrzegając jasne barwy, bardziej skomplikowane kształty i figury. U dzieci w tym okresie rozwija się słuch, wzrok, węch i dotyk i wszystkimi zmysłami zaczyna coraz intensywniej postrzegać świat.  Potrafi skupić wzrok i już wiesz, że Twoje dziecko patrzy na Ciebie. Na twarzy zawita pierwszy uśmiech i nieskoordynowane grymasy, które stopiono przekształcają się w uśmiech po rozpoznaniu znajomych twarzy i zabawek.

Dłuższy sen

Liczba dzieci, które w drugim miesiącu prześpią całą noc jest bardzo niska. Długość snu stopniowo się wydłuża. Dziecko zaczyna się częściej poruszać, dlatego pamiętaj aby upewnić się, że łóżeczko jest odpowiednio zabezpieczone i nie ma możliwości, że dziecko zrobi sobie krzywdę.

Dzieci mogą spać po kilka godzin i spać po kilka godzin. Liczba przespanych godzin jest bardzo indywidualna, wszystko zależy od dziecka.

Wizyta u lekarza

Po koniec pierwszego miesiąca warto udać się do lekarza pamiętaj, aby przygotować sobie informacje o wadze, częstotliwości karmienia czy informacje o stolcu. Możesz prowadzić osobny zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystkie informacje dotyczące rozwoju Twojego dziecka.

2. miesiąc a posiłki

Żywienie pozostaje bez zmian mleko mamy to najlepsze źródło pokarmowe. Na rynku pozostaje wiele alternatyw czym można je zastąpić przykładowo specjalistyczne mleko dla niemowląt.

Pieluchy i ich zmiana2 miesiac zycia

Zmiana pieluszek to już dla Ciebie rutyna. Pamiętaj, że dziecko ma delikatną skórę i wraz ze wzrostem zmieniamy je na większe. Podobnie z wielkością odzieży w drugim miesiącu dzieci przybiera rozmiar 56-68.

Jeśli zauważysz wysypkę na pupie malucha, która utrzymuje się również podczas częstej zmiany pieluch, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Może się zdarzyć, że dziecko nabawiło się infekcji albo nie toleruje używanych pieluszek. Pomóc mogą również specjalne kremy.

Jak się bawić z dzieckiem?

Przyszedł właśnie czas, gdy możesz zaznajomić dziecko z jedną albo dwoma zabawkami. Jeśli wybierzesz odpowiedni kolor i kształt, twoje dziecko będzie z zainteresowaniem oglądać zabawkę. Sprawdzą się zwierzątka, kwiatki, gwiazdki, które na pierwszy rzut oka wydają się miłe i przyjazne. W ten sposób zainteresujesz dziecko i zwiększysz szansę na pojawienie się pierwszego uśmiechu : )

Odpowiednie dla dzieci są również specjalne koce. Maluszek może się położyć na brzuszku i trenować podnoszenie główki. Wzmocnienie mięśni szyi jest bardzo ważne tylko wtedy dziecko zacznie szybko raczkować.

Czego potrzebuje dziecko w 2. miesiącu życia?

Dzieci uwielbiają bliskość Matki i gdyby tylko mogły były by z nią cały czas. Bo Mama to znajomy zapach i poczucie bezpieczeństwa. Możesz nosić swoje dziecko podczas różnych czynności dzięki specjalnym chustom i nosidełkom.

Grzechotki

Dzięki zabawkom dziecko poznaje i uczy się świata. Kierowane ciekawością podejmuje pierwsze próby chwytania przedmiotów różnej wielkości. O wiele ciekawszą formą zabawy dla dziecka są zabawki, które wydają jakieś dźwięki. Najmniejszym dzieciom zaleca się takie, które wykonane są z bawełny i nie zawierają żadnych małych elementów, a dla starszych dzieci drewniane zabawki i grzechotki.

Produkty wykorzystane w artykule:

BRIGHT STARTS Grzechotka Rattle A Round tutaj

NATTOU GRZECHOTKA – poduszka słonik Rose tutaj

PETIT LULU majteczki wierzchnie , kolor czekoladowy, małpki tutaj

TAF TOYS mata edukacyjna z pałąkiem “clip-on” tutaj

CHICCO grzechocząca kaczuszka mini plusz tutaj 

HAPPY HORSE lisek Frank przytulanka tutaj

CANPOL Babies grzechotka z gryzakiem NEW, różowy tutaj

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *