Ciąża

9 rad jak się wysypiać w ciąży

Problemy ze snem w czasie ciąży prześladują wiele kobiet. Najczęstsze przyczyny to niepokój, stres, zmiany hormonalne i brzuszek. Gdy rośnie, coraz większym problemem staje się znalezienie wygodnej i przyjemnej pozycji do spania. Podpowiemy Ci kilka sposobów na to, byś i w ciąży mogła relaksować się podczas snu.

1. Istotna jest systematyczność

Zaprowadź wieczorne rytuały uspokajające – poczytaj relaksującą książkę, weź ciepły prysznic lub poproś partnera o masaż pleców lub głowy. W ten sposób mile się zrelaksujesz i będziesz w stanie o wiele łatwiej zasnąć.

2. Ruszaj się

Staraj się regularnie ćwiczyć lub przynajmniej poruszać się. Wystarczy spacer żywszym tempem. Poprawisz cyrkulację krwi, co redukuje częste skurcze w nogach, tak dotkliwe w czasie ciąży. Ćwicz lub przechadzaj się raczej w ciągu dnia, bowiem wieczorem nie będzie to skuteczne. Ćwiczenie zwiększa poziom adrenaliny, co mogłoby być kolejną przyczyną bezsenności.

isifa_164825522

3. Dbaj o przyjmowanie płynów

Regularnie pij. Rozdziel ilość płynów na cały dzień a niedługo przed porą spania zmniejsz dawki, aby w nocy nie obudził Cię pełny pęcherz moczowy.

4. Zgaga

Abyś uniknęła zgagi, staraj się nie kłaść jeszcze godzinę – dwie po posiłku. Jeśli masz ogólny problem ze zgagą, połóż sobie pod głowę dodatkową poduszkę. Zapobiegawczo możesz też usunąć z jadłospisu ostre, smażone i kwaśne potrawy.

5. Nie stresuj się

Chyba każdemu przed spaniem przemykają w głowie myśli, czego nie zdążyłaś zrobić, co Cię jeszcze czeka itd. Właśnie stres i niepokój są najczęstszymi winowajcami nie pozwalającymi na porządny sen. Jeśli cokolwiek Cię gnębi, omów to z przyjaciółką albo ze specjalistą. Z pewnością chętnie Cię wysłuchają i pomogą Ci.

isifa_151933079

6. Nadrób spanie w ciągu dnia

Jeśli w nocy śpisz źle, spróbuj to nadgonić w ciągu dnia. W ten sposób unikniesz zmęczenia. Znajdź godzinkę dziennie na relaks lub odpoczynek.

7. Wygoda

Szczególnie w trzecim trymestrze ciąży bywa trudno ułożyć się w łóżku wygodnie. Przyszłym mamom najprzyjemniej odpoczywa się na lewym boku, czym umożliwiają najefektywniejsze krążenie krwi do płodu, macicy i nerek. Jedną poduszkę podłóż sobie pod wierzchnie kolano a drugą pod brzuszek. Nie powinnaś spać w pozycji poziomej na plecach.

8. Posiłki

Męczą Cię problemy żołądkowe i nudności? Jedz małe porcje, za to częściej. Zawsze miej pod ręką małą porcję jedzenia, po którą możesz od razu sięgnąć. Staraj się, by Twoje posiłki były zbilansowane. Jest to istotne nie tylko dla Twojego zdrowia, ale też dla zdrowia dziecka w brzuszku. Całkowicie zrezygnuj z kofeiny i alkoholu.

9. Poproś o pomoc

Jeśli Twoje problemy ze snem są długotrwałe i nic Ci nie pomaga, udaj się do lekarza.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *