Nowoczesny rodzic

Doceń znaczenie czytania!

Nowoczesna epoka odsunęła książki w cień tabletów, komputerów i telewizji. A przecież to właśnie czytanie ma ogromny wpływ na rozwój mowy, zasób słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Dlatego nie powinnaś lekceważyć znaczenia czytania i już od najmłodszych lat zapoznawać dziecko z książkami. Czytaj mu, opowiadaj a potem rozmawiajcie wspólnie o przeczytanych opowieściach…

Książki są fantastyczne, pobudzają dziecięce marzenia, pozwalają wyobrażać sobie to, czego nie można zobaczyć na obrazku i pracować z fantazją. W znaczny sposób pomagają rozwijać mowę, za pośrednictwem swoich opowieści zapoznają z kolorami, kształtami, uczą poznawać nazwy rzeczy oraz charaktery i style życia innych ludzi. Bez względu na nowoczesne technologie książki powinny zajmować w Twoim domu honorowe miejsce.

Kiedy, jak często i co czytać dzieciom?

Jeśli udałoby Ci się – przynajmniej dwa razy dziennie – czas na przeczytanie dziecku jakiejś opowieści albo baśni, byłoby wspaniale. Najlepszy czas to chwila przed spaniem – w południe i wieczorem, kiedy trzeba wyciszyć dziecko i przygotować je do snu. Za pomocą czytania stworzysz atmosferę szczęścia i bliskości. Nie musi to być długie czytanie – wystarczy chwilka. I tak najmłodsze dzieci nie potrafią zbyt długo skupiać się na jednej czynności. Nie kupuj dziecku drogich książek, wręcz przeciwnie – wybieraj takie, które możesz bez obaw dać mu do ręki, by mogło samodzielnie je kartkować i oglądać obrazki. Dla najmłodszych dzieci odpowiednie są rozkładane książeczki z kartonu. Dla starszych dzieci, którym czytasz do snu baśnie, wybieraj raczej krótsze książki, które nie znudzą po jakimś czasie.

isifa-119156241

Gdy tylko dasz dziecku do rąk książkę, nie zapomnij wyjaśnić mu, jak ma się z nią obchodzić. Zwróć mu uwagę na to, że nie wyrywamy kartek z książki, nie rysujemy w niej, nie zaginamy kartek i nie urywamy ich po kawałku. Pokaż mu też, jak „się czyta” – że zaczyna się od pierwszej strony, potem odwraca kartki i że czyta się z lewej do prawej strony oraz z góry na dół. W czasie czytania pokazuj smykowi palcem słowa, które właśnie wypowiadasz na głos i nie zakrywaj obrazków. Jeśli to możliwe, staraj się łączyć obrazki z tekstem.

Aby czytanie cieszyło dziecko…

Wczuj się w historię, czytaj ciekawie, zmieniaj intonację, czytaj głośno, wyraźnie, aby dziecko dobrze Cię słyszało i rozumiało. Nie bój się wydawać różnych dźwięków, zwłaszcza jeśli czytasz o zwierzątkach. Wówczas dziecko będzie bardziej zainteresowane. Jeśli chcesz, aby maluszek zapamiętał z opowieści jak najwięcej, zacznij ją opowiadać i spróbuj go poprosić, aby uzupełniło za Ciebie niektóre fragmenty. Albo uzupełniaj czytanie pytaniami – w ten sposób sprawdzisz, czy malec uważa a jednocześnie „zmusisz go” do myślenia. Np.: „Z czego była zrobiona tajemnicza chatka, do której trafili Jaś i Małgosia?” A dziecko odpowie: „z piernika!”

Miłość do książek możesz w dziecku pielęgnować jeszcze w inny sposób – kiedy będzie miało 2, 3 lata wykonajcie własną książkę, na przykład wykorzystując do tego album fotograficzny lub zeszyt. Na okładce przyklej fotografię dziecka i podpisz ją jego imieniem. Potem możecie wspólnie uzupełniać książeczkę obrazkami lub wycinankami.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *