Jesień już się powoli rozpędza, co z pewnością każdy z Was już zauważył. Spadają temperatury, pojawia się pierwszy katar, a w sklepach zauważalne jest już zwiększone zapotrzebowanie na czosnek. Jak oprzeć się jesiennemu osłabieniu i nie dać się grypie? Przygotowaliśmy dla Was 7 wskazówek.
- Chusteczki higieniczne
Większość z nas wyrobiła już w sobie nawyk, żeby zawsze mieć przy sobie jednorazowe chusteczki higieniczne. Niestety zdecydowana większość zapomina o tym, że one rzeczywiście powinny być JEDNORAZOWE! Po każdym użyciu, powinniśmy wyrzucać zużytą chusteczkę, żeby nie dopuścić do rozptrzestrzeniania się bakterii.
- Termofor
Ten cudowny wynalazek może Wam pomóc nie tylko podczas chroby. Zadbaj o to, by Twoje dziecko zawsze kładło się spać do ciepłego łóżka. Wystarczy tylko przed kąpielą włożyć pod kołdrę termofor wypełniony gorącą wodą.
- Mydło antybakteryjne
Tak, nie każde mydło jest antybakteryjne! Kupując mydło do rąk zwróć uwagę na to, by wybrać to, które rzeczywiście ma właściwości antybakteryjne. W okresie wzmożonych zachorowań ważne jest, by przykładać się do higieny i myć ręce po każdym przyjściu do domu i przed każdym posiłkiem. Spróbuj wyrobić w swoim dziecku odpowiedni nawyk, który zostanie mu na całe życie. Brzmi niewiarygodnie? Poczytaj jak tego dokonać w artykule: A rączki umyte?
- Higiena poza domem
Nie zawsze masz możliwość umyć ręce będąc gdzieś na zewnątrz, a zarazki czają się naprawdę wszędzie. Warto mieć zawsze przy sobie chusteczki antybakteryjne lub żel antybakteryjny, by szybko oczyścić ręce z bakterii lub zdezynfekować często używane przedmioty.
- Nawilżacz powietrza
Umieść na kaloryferze zbiorniczek z wodą i dodaj do niej olejek eukaliptusowy. Ważne jest, żeby dbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Suche powietrze źle wpływa na śluzówkę nosa, przez co znacznie łatwiej jest złapać infekcję. Na rynku dostępne są również całe urządzenia, które mają kilka programów i utrzymują odpowiednią wilgotność na stałym poziomie.
- Rosół
Rosół w niedzielę do podstawa, o tym nie trzeba nikomu mówić. Ale! Zamróź kilka porcji tego złocistego wywaru, by mieć go zawsze pod ręką i szybko zareagować w przypadku pierwszych objawów przeziębienia. Czasem można zwyciężyć z chorobą jeszcze zanim się rozwinie, a domowy rosół jest jedną z najsilnieszych broni.
Regularne przyjmowanie witaminy C i preparatów z rutyną w zwyczaju powinien mieć każdy z nas. Może nie pomogą one za wiele, gdy choroba zaatakuje już organizm, ale mają świetne działanie profilaktyczne.
Nie zapominaj również o miodzie. Dodawaj go do herbaty zamiast cukru, ale pamiętaj, by poczekać aż jej temperatura spadnie poniżej 41 stopni. Możesz również przygotować specjalny napój miodowy o działaniu profilaktycznym. Oto przepis:
Składniki:
- ½ szklanki letniej wody
- 1 łyżeszka miodu
Przygotowanie:
- Wieczorem do szklanki z letnią wodą dodaj łyżeczkę miodu. Nie mieszaj zawartości szklanki.
- Całość pozostaw pod przykryciem.
- Rano przemieszaj powstały napój i wypij go na czczo.