Nowoczesny rodzic

Pierwsza kąpiel – jak się za to zabrać?

Pierwsze kąpanie zazwyczaj wywołuje strach u świeżo upieczonych rodziców. Obawiają się, że namydlony maluszek wyślizgnie im się z rąk, że woda będzie zbyt zimna lub zbyt gorąca.

Choć obawy te są zupełnie zrozumiałe, musicie wiedzieć, że nie należy się bać. Jeszcze w szpitalu położna pokaże Wam lub opowie o tym jak należy kąpać noworodka. Gdybyście jednak chcieli mieć pewność, że nic Wam nie umknęło, czytajcie dalej.

Większość noworodków bardzo lubi kąpiele, ponieważ przypomina im to znane i bezpieczne środowisko, w którym przebywały przez ostatnie 9 miesięcy.

Jak często kąpać dziecko?

O ile maluszek nie cierpi na żadną chorobę, zaleca się codzienne kąpanie. Jeśli jednak Twoje dziecko ma problemy skórne, lepiej zmniejszyć częstotliwość kąpieli. Mycie co drugi dzień powinno w zupełności wystarczyć.3384349201715-920171BB

Jak pielęgnować skórę dziecka?

Należy nie zapominać o tym, że skóra noworodka jest inna niż skóra dorosłego człowieka. Jest znacznie cieńsza, a przez to wrażliwsza na wpływ temperatury i substancji chemicznych. Aby zapewnić jej odpowiednie nawilżenie dodaj do wody parę kropelek oliwki dla dzieci. Pamiętaj, że zawsze należy wybierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry dzieci już od 1. dnia życia. Nie zawierają one szkodliwych substancji i dbają o prawidłowe nawilżenie.

Czego będziesz potrzebować?

 • wanienki, wkładu do wanny lub wiaderka do kąpania80526_10_2012_soothing-bottom-ointment_PNG-2
 • termometru do wody
 • ręczniczka
 • pieluszek tetrowych lub maty antypoślizgowej do ułożenia w wanience
 • kremu lub maści na na odparzenia
 • mydełka dla niemowląt
 • oliwki do kąpieli lub mleczka nawilżającego
 • grzebyczka lub delikatnej szczoteczki do włosów

Zasady kąpania

 • temperatura łazienki powinna mieścić się w granicach 22-26 stopni
 • do wanienki wlej najpierw zimną wodę, a później stopniowo dolewaj ciepłą,
 • temperatura wody powinna odpowiadać temperaturze ciała, czyli powinna wynosić 37 stopni. Dokładną temperaturę możesz zmierzyć specjalnym termometrem do wody,
 • poziom wody w wanience nie powinien przekraczać 15 cm,
 • jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli umyj maluszkowi pupę i narządy rozrodcze, by pozbyć się nieczystości,
 • wszystkie potrzebne akcesoria umieść w zasięgu ręki,

Najczęstsze pytania

 1. Jak trzymać dziecko podczas kąpania?

Przy wykładaniu dziecka do wanienki jedną ręką podpieraj jego główkę i plecki, a drugą resztę ciała umieszczając ją na pośladkach. W wanience delikatnie wysuń rękę spod ciałka dziecka. Przytrzymuj je pod paszką tak, by jego główka spoczywała na przedramieniu. Pamiętaj, by stopniowo zanurzać każdą część ciała maluszka. Jeśli używasz wiaderka do kąpania obejmuj maluszka na wysokości mostka. W wiaderku maluszek powinien być zanurzony do poziomu łokci.

 1. Jak długo powinna trwać kąpiel?

Kąpiel powinna trwać tyle czasu, ile potrzebujesz by dokładnie umyć dziecko. Powinno 7 minut powinno w zupełności wystarczyć.

 1. Czy mam używać mydła?

Nie jest to konieczne, czysta woda powinna wystarczyć, jednak są specjalne mydła i szampony dla najmniejszych dzieci, które mają właściwości czyszczące i pielęgnacyjne.

 1. Jak należy myć maluszka?

Choć pupę i narządy rozrodcze czyści się jeszcze przed kąpielą, nie zapomnij o ich dokładnym umyciu wodą z mydłem. Zawsze zwracaj uwagę szczególnie na miejsca zgięć i fałdek – to tam kumuluje się brud.

 1. Czy należy myć pępek dziecka?

Nie zaleca się moczenia pępka noworodka. Szczegółowe instrukcje odnośnie do pielęgnacji pępka otrzymasz w szpitalu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *