Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Czy znasz najczęstsze choroby dziecięce?

W wieku niemowlęcym nadchodzi czas, kiedy dzieci przestają spędzać większość czasu w domu z rodzicami i coraz częściej przebywają z innymi dziećmi. I, jak pewnie podejrzewasz, niesie to za sobą ryzyko zachorowania. Z jakimi chorobami możesz spotkać się najczęściej?

Żaden rodzic nie życzy sobie mieć w domu chorego dziecka, to oczywiste. Z drugiej jednak strony podatność na infekcje jest czymś zupełnie naturalnym. Układ odpornościowy dziecka wciąż jeszcze się rozwija i kontakt z dobrymi  bakteriami jest dla niego niezbędny. A co dopiero wtedy, kiedy dziecko pójdzie do przedszkola…

Katar i zapalenia dróg oddechowych

Chodzi o najczęstsze choroby zakaźne. Większość rodziców miało z nimi do czynienia. Wystarczy jedno chore dziecko z ropnym katarem w żłobku czy przedszkolu a bez wątpienia zachoruje kolejnych dziesięć. Katar i zapalenia dróg oddechowych rozprzestrzeniają się w powietrzu a okres inkubacji trwa zwykle dość krótko, zwykle 4 – 5 dni. Do najczęstszych objawów należą: złe samopoczucie, brak apetytu, nocne chrapanie, katar, kaszel i podwyższona temperatura.

Ospa wietrzna

W normalnych przypadkach ta typowa choroba dziecięca objawia się wysiewem wysypki, która nieprzyjemnie swędzi. Dziecko bywa zmęczone, apatyczne i może mieć podwyższoną temperaturę. Do obniżania temperatury możesz użyć – podobnie jak w innych przypadkach – jakichkolwiek powszechnie stosowanych leków dostosowanych do wieku dziecka. Swędzące krostki możesz smarować płynnym pudrem, który schładza i zmniejsza swędzenie, możesz też podawać leki przeciwhistaminowe (przeciw alergii), które są na receptę. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, który zaleci Ci właściwe postępowanie. W czasie leczenia dzieci powinny mieć spokój i minimalnie przez 14 dni powinny pozostać w izolacji od innych dzieci.

nemoc+

Zapalenie ucha środkowego

Z tą chorobą spotyka się coraz więcej małych dzieci. Chodzi o częstą komplikację zapalenia górnych dróg oddechowych z katarem. Możesz zaobserwować u dziecka niepokój, płacz, ból ucha, katar i gorączkę. Do pogorszenia dochodzi wieczorem i w godzinach nocnych. Jeśli ból ucha jest znaczny, poszukaj pomocy lekarza. Często trzeba „nakłuć” ucho. Po tym zabiegu dziecko bardzo szybko poczuje ulgę. Jeśli u Twojego dziecka systematycznie powraca zapalenie ucha środkowego, trzymaj w domu lekarstwo pierwszej pomocy, czyli znieczulające krople do ucha, które na pewien czas zatrzymają ból.

Biegunki zakaźne

Objawem są wodniste stolce, które pojawiają się częściej niż trzy razy dziennie. Okres inkubacji tych chorób na tle wirusowym (przede wszystkim zaś rotawirusów) jest bardzo krótka i trwa kilka godzin. Nigdy nie bagatelizuj biegunki, zwłaszcza u małych dzieci. Do najczęstszych objawów należy jadłowstręt, ból brzucha, gorączka i wymioty. Dochodzi do utraty płynów i soli, dlatego musisz regularnie uzupełniać dziecku jedno i drugie. W przypadku ostrej biegunki lekarze zalecają uzupełniać straty za pomocą wywaru marchwiowego lub ryżowego oraz czarnej herbaty. W tym przypadku potrzeba utrzymywać również dietę z wyłączeniem mleka i produktów mlecznych, zawierającą suchary, jasne pieczywo, banany, ryż… Zaleca się podawać probiotyki odpowiednie dla małych dzieci.

Zapalenie oskrzeli

Chodzi o zapalenie śluzówki w oskrzelach, które czasami jest następstwem kataru, zapalenia nosogardła itp. Pierwszym objawem jest najczęściej kaszel (najpierw bardzo drażniący, później suchy, podwyższona temperatura lub gorączka, utrudniony wydech, świszczący oddech. W każdym z tych przypadków udaj się do pediatry, ułóż głowę dziecka wyżej w łóżeczku i staraj się nawilżać powietrze w pokoju. Możesz użyć na przykład spreju eukaliptusowego, dzięki któremu dziecku będzie się lepiej oddychało.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *