Niemowlę

Czyścimy nosek i uszka, obcinamy paznokcie

Kiedy człowiek popatrzy na to małe stworzenie, boi się, że je zrani. Nie ma się jednak czego bać. Jeśli dbasz swoje dziecko z miłością, nie możesz go skrzywdzić. Poradzimy Ci, jak czyścić nosek i uszka dziecka tak, byś ich nie zraniła. Pomożemy Ci też z obcinaniem malutkich dziecięcych paznokietek!

Krok za krokiem…

Czyścimy nosek

Nie ma potrzeby, by oczyszczać go regularnie, oczyszczaj tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Nie używaj waty, ponieważ w nosku zostanie wiele włosków, które mogą drażnić dziecko. Odpowiednia jest wata celulozowa, gaza lub pałeczki do uszu z grubszymi końcówkami.

  1. Weź kawałek waty i zroluj go.
  2. Takim kawałkiem możesz łatwo wyczyścić nosek.
  3. Dziecko trzymaj z tyłu za główkę i delikatnie oczyszczaj nosek. Nie wchodź zbyt głęboko. Takie oczyszczanie nie jest dobre w czasie kataru.
  4. Do czyszczenia możesz użyć wacików na patyczku, wybierz jednak takie, które są przeznaczone specjalnie dla dzieci. Poznasz je po tym, że na końcu są pogrubione, aby uniemożliwić głębsze wniknięcie do uszek lub noska.

Czyścimy uszka

Po kąpieli wystarczy tylko ostrożnie osuszyć uszka ręcznikiem, aby nie poranić dziecku zewnętrznego przewodu słuchowego. Czyszczenie uszek nie należy do ulubionych czynności mam – dzieci mogą się wiercić i miotać, trzeba na to bardzo uważać. Usuwanie wody i woskowiny jest normalną częścią higieny, jednak pamiętaj, że ucho dziecka jest bardzo wrażliwym narządem.

czyścimy 2

  1. Do czyszczenia uszek najlepiej używać waty. Urwij jeden i złóż na połowę. Albo specjalnych patyczków do uszu.
  2. Następnie przełóż jeden jego róg do środka, podobnie jak się składa samolot typu jaskółka. Złącz przeciwległe końce.
  3. Złożony arkusik włóż dziecku tylko na skraj uszka i wytrzyj wodę po kąpieli. Nie wchodź niżej do ucha.
  4. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji noska, możesz i tutaj użyć specjalnych wacików.

Obcinanie paznokci

W ciągu kilku pierwszych dni w domu nie jest zwykle konieczne obcinanie paznokci. Później już tak. Pilnuj, by paznokcie nie były zbyt długie. Dziecko nie powinno się podrapać, ponieważ są jeszcze miękkie i łatwo się odłamują. Paznokcie obcinaj na kształt końcówek paluszków. Paznokcie na nóżkach obcinaj równo, aby końcówki po obu stronach nie mogły wrosnąć w skórę. Uważaj na skórkę pod paznokciem, na pierwszy rzut oka nie jest zbyt widoczna i możesz łatwo zranić dziecko. Dlatego podczas obcinania pozostaw kawałek białej płytki paznokcia.

  1. Jeśli Twoje dziecko jest spokojniejsze, posadź go na kolanach i zacznij ostrożnie obcinać paznokcie. Bierz kolejno jeden paluszek po drugim i nie spiesz się.
  2. Używaj wyłącznie specjalnych nożyczek przeznaczonych dla dzieci, które są zaokrąglone na końcach, aby nie doszło do zranienia. Możesz ewentualnie użyć także specjalnych obcinaczek.

10256257-4008600119111NUK nożyczki dla niemowląt znajdziesz tutaj

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *