Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Zaczął się adwent, co to właściwie oznacza?

Wszyscy mniej więcej kojarzymy adwent ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Wraz ze wszechobecną świąteczną atmosferą rośnie nasz entuzjazm i coraz niecierpliwiej oczekujemy Wigilii. Niektórzy dlatego, że chcieliby już spotkać się w rodzinnym gronie, inni dlatego, że marzą o tym, by Last Christmas przestało ich prześladować. Czy jednak wiemy na czym tak naprawdę polega adwent?

W tradycji Kościoła katolickiego jest to czas oczekiwania na przyjście Jezusa. Samo słowo „adwent” oznacza przyjście. Są to 4 tygodnie, podczas których kolejnymi etapami oczekiwania są 4 niedziele. Jego początki sięgają IV wieku. Adwent stanowi okres duchowego przygotowywania się do Bożego Narodzenia.

Symbole adwentu

Wieniec adwentowy

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów adwentowych jest przygotowanie wieńca adwentowego. Zazwyczaj składa się on z gałązek szlachetnych drzew iglastych, takich jak świerk czy jodła. Dawniej wieniec wieszało się na czterech wstążkach przymocowanych do sufitu, obecnie częściej praktykuje się umieszczenie go na tacy na stole. W wieńcu należy umieścić 4 świece, z których każda odpowiada 1 niedzieli adwentowej. W każdą kolejną niedzielę zapala się odpowiadającą liczbę świeczek.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Kalendarz adwentowy

Tworzenie kalendarza adwentowego, choć wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej, funkcjonuje jako zwyczaj w wielu krajach na świecie. Można go kupić nawet w supermarkecie, choć w ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszy się własnoręczne wykonywanie kalendarza adwentowego. Videointrukcję przygotowania kalendarza znajdziesz TUTAJ.

Lampion adwentowy

Według tradycji lampion adwentowy powinien mieć kształt czworoboku. Na każdej ściance miałby się znajdować gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi. Lampion najbardziej podstawowy lampion adwentowy można wykonać z brystolu, a witraże zastąpić wycinankami.

Niedziele adwentu

Każda z niedziel adwentu ma swoje własne znaczenie, które jest ściśle zakorzenione w tradycji katolickiej. Odnosi się ono do kolejnych historii biblijnych. W każdą niedzielę pali się kolejne świeczki umieszczone w wieńcu adwentowym. Z każdą świeczką i każdą niedzielą wiąże się inna symbolika:

  • 1. niedziela – symbol przebaczenia przez Boga czynów Adama i Ewy;
  • 2. niedziela – symbol wiary i wdzięczności Narodu Izraelskiego za dar Ziemi Obiecanej
  • 3. niedziela – symbol radości króla Dawida i jego przymierza z Bogiem
  • 4. niedziela – symbol nauczania proroków, którzy przepowiadają nadejście Mesjasza.

A jak Wy obchodzicie adwent?

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *