Nowoczesny rodzic

Hipoterapia – jest odpowiednia także dla twojego dziecka

Jesli spojrzeć na historyczne dzieje człowieka i konia, można zauważyć, że jest to bardzo długa przyjaźń. Warto zauważyć, że z końmi zazwyczaj łączymy takie słowa jak przygoda, odwaga, siła i wierność. Dotykają naszych emocji niezwykle wyjątkowym sposobem. I być może jest to jeden z powodów, dlaczego hipoterapia jest tak skuteczna.

Konie są wrażliwe, cierpliwie wiozą swojego towarzysza. Specyficzne kołysanie j prowadzi do wzajemnej gry ruchów pomiędzy nimi. Rytmiczny ruch konia w stępie jest bardzo podobny do kroku człowieka.

Trójwymiarowa stymulacja

Hipoterapia stymuluje zarówno na poziomie fizycznym, jaki duchowym orazi łączy ruch w trzech płaszczyznach.

Na szczeblu fizycznym hipoterapia pozytywnie wpływa zwłaszcza na napięcie mięśniowe. W wyniku niektórych chorób (jak np. spastyczność czy choroba Heinego-Medina, ale także konsekwencje wypadku czy niedostateczna ilość tlenu przy porodzie) ta niezwykle ważna funkcja ciała zostaje naruszona, a mięśnie nie potrafią się prawidłowo rozluźnić. Przy pomocy ćwiczeń ruchowych w towarzystwie konia napięcie mięśniowe poprawia się i to bez wysiłku samego pacjenta. W ten sposób pacjent poprzez zabawę może trenować właściwą postawę ciała, koorydnację, równowagę, a w efekcie dochodzi do aktywizacji zdolności ciała.

W leczeniu jakich chorób pomaga hipoterapia oraz jak działa na ciało i psychikę dziecka?

Hipoterapia pomaga w leczeniu różnych chorób, wad rozwoju, zaburzeń i syndromów. Z pomocą hipoterapii można osiągnąć dobre rezultaty w leczeniu chorób takich jak spastyczność czy choroba Heinego-Medina, ale także autyzm.

Trening z końmi wspomaga nie tylko koncentrację, ale i pamięć pacjenta. Poprzez zabawę stopniowo wypełniane są coraz trudniejsze zadania, a jednocześnie wspierany jest kontakt z koniem. Do komunikacji ze zwierzęciem służy postrzeganie i mowa ciała. Ćwiczenia niewątpliwie kompensują niepełnosprawność, zwiększają samoocenę, a sukces przynosi z sobą poczucie szczęścia i radości.

Od jakiego wieku można uczęszczać na hipoterapię?

W terapii jeździeckiej nie istnieją zalecenia dotyczące granicy wiekowej. W związku z tym jeśli tylko dziecko potrafi bezpiecznie utrzymać postawę ciała, porusza się i ma pozytywny stosunek do koni, może zacząć chodzić na hipoterapię. Od 18 miesiąca życia dziecko może probować jazdy konnej z jednym z rodziców, aby przyzwyczaiło się do ruchu i obecności zwierzęcia.

Jak układa się plan terapii?

Terapeuta wraz z każdym pacjentem tak układa plan terapii, aby móc obserwować i realizować poszczególne indywidualne cele. Ważnym elementem leczenia jest kontakt. Pozytywny związek pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem często tworzy się już podczas przygotowania i prowadzenia konia. Większość pacjentów zyska dzięki temu odpowiednią ufność, która pozwoli im wsiąć na grzbiet konia i zacząć zbierać pierwsze doświadczenia jeździeckie.

W związku z tym podstawą jest bezpieczny i dobrze wyszkolony koń, który swoim tempem chodu i długością kroków potrafi dostosować się do potrzeb każdego pacjenta. Kiedy z czasem chory nabierze stabilnej wprawy w obchodzeniu się z koniem, może dojść także do zmiany w metodzie leczenia.

Czy koszty hipoterapii są refundowane?

Niestety koszty hipoterapii nie są na razie refundowane. Jednakże w związku z rosnącymi dowodami pozytywnych efektów leczenia różnych rodzajów zarówno chorób fizycznych, jak i psychicznych, szansa na wprowadzenie takiej refundacji stale rośnie.

Podsumowanie:

Hipoterpia pomiędzy terapiami z udziałem zwierząt zajmuje szczególne miejsce.

Hipoterapia stymuluje chorego zarówno na poziomie fizycznym, ale i pychicznym.

Terapia z udziałem koni przynosi dobre efekty w leczeniu spastyczności (hipertonia), choroby Heinego-Medina, ale także autyzmu i chorób psychosomatycznych.

Częścią terapii jest zarówno opieka nad koniem, ale także prowadzenie go, a następnie jazda.

Poczucie sukcesu i dobrych wyników powodują u małych i wielkich pacjentów samouzdrawialne procesy ciała.

Nie istnieje żadna bariera wiekowa ograniczająca udział w hipoterapii.

NFZ w niektórych przypadkach refunduje koszty hipoterapii.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *