Lifestyle, Nowoczesny rodzic, Prawa ręka na zakupach

Jak odpowiednio wybrać fotelik samochowody?

Dobry fotelik samochodowy to rzecz niezbędna. Najlepszy jest taki, który dobrze komponuje się w aucie i przede wszystkim zapewnia komfort Twojemu dziecku. A także łatwo się instaluje i zapewnia bezpieczeństwo.

Przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych porad i propozycji. Przy wyborze zwróćcie uwagę na takie elementy jak:

1. Jaką sylwetkę ma Twoje dziecko?

Obowiązują dwa międzynarodowe przepisy, które musi spełniać każdy fotelik i-Size (R129) a ECE R44/04. I-Size przy klasyfikacji fotelików bierze pod uwagę wzrost dziecka, z kolei ECE to oznacza podział wiekowy.

Przy wyborze fotelika samochodowego, zawsze pamiętaj, aby zwrócic uwagę na wzrost i wiek dziecka.

Klasyczny podział fotelików wygląda następująco:

Niemowlęta – grupa 0+ od 0-13kg – odpowiednio – rozmiar 40 do 75 cm

Małe dzieci – grupa 1 – od 9-18kg – dzieci od ok. 6 miesięcy do 4 lat – o wzroście ok. 70 do 105 cm

Dzieci – grupa 2/3 – od 15 do 36 kg – odpowiednie dla dzieci od około 3,5 do 12 lat – o wzroście 100 do 135/150 cm

2. Jaki sposób transportu jest odpowiedni?

Foteliki samochodowe dla niemowląt można przypinać pasem lub przy użyciu specjalnej zapinki ISOFIX. Niezależnie od wybranej metody, istotne jest, aby nasz fotelik był zainstalowany poprawnie.

– Zapinka ISOFIX zapewnia prosty, szybki i bezpieczny sposób instalacji fotelika samochodowego.

– Wykorzystanie pasa bezpieczeństwa w samochodzie oferuje elastyczność, ale zawsze należy być szczególnie pewnym, że fotelik jest prawidłowo zamontowany i dziecko jest bezpieczne.

3. Kiedy najlepiej zmieniać foteliki i przejść do kolejnej kategorii wiekowej?

Wielu rodziców popełnia błąd i zbyt wcześnie przechodzi do kolejnej kategorii wiekowej. Każdy fotelik został zaprojektowany z jak największą troską o bezpieczeństwo i wygodę podług określonych kategorii takich jak: waga, wiek, wzrost.

Zachęcamy podróżować z dzieckiem w foteliku w przeciwnym kierunku do jazdy tak długo, jak to tylko możliwe. Możesz przejść do kolejnej kategorii wiekowej w momencie, gdy uszy dziecka zaczną wystawać poza oparcie fotelika.

Sygnały, kiedy dziecko wyrosło z fotelika:

0+ – gdy górna część główki wystaje poza część oparcia

1 – ramiona dziecka powinny być ułożone poniżej linii, w której zaczynają się pasy bezpieczeństwa a głowa nie powinna wychodzić poza zagłówek.

2/3 – gdy dziecko jest wyższe niż 150 cm

Dlaczego umieszczenie fotelika samochodowego w przeciwnym kierunku do jazdy jest bezpieczniejsze?

W momencie, gdy dojdzie do wypadku istnieje mniejsze prawdopodobieństwo urazu głowy i szyi. Dlatego bezpieczniejsze jest podróżować z dzieckiem w przeciwnym kierunku jazdy.

Głowa dziecka jest proporcjonalnie większa niż pozostała część ciała. Mięsnie szyi jak i kości nie są na tyle rozwinięte aby w pełni utrzymywać ciężar głowy. W przypadku kolizji, gdy dziecko podróżuję z kierunkiem jazdy może dojść do poważnego urazu głowy, co może prowadzić do poważnych obrażeń. Ułożenie fotelika w przeciwnym kierunku chroni głowę dziecka.

Europejska norma i-Size (RI29) nakazuje podróżować z niemowlętami i małymi dziećmi do 15 miesięcy tyłem do kierunku jazdy.

Jakie są zasady z umieszczania fotelika zgodnie z kierunkiem jazdy?

Egzekwowanie przepisów bezpieczeństwa i-Size (R129), które obowiązują od lipca 2013 roku wskazują, że dzieci muszą jeździć w przeciwnym kierunku do jazdy co najmniej przez pierwszych 15 miesięcy. W tym czasie dziecięce mięśnie szyi i kości nie są wystarczająco rozwinięte. Najbezpieczniej, gdy dziecko siedzi w foteliku w przeciwnym kierunku jazdy do lat 4.

Co to jest ISOFIX?

ISOFIX to międzynarodowy system mocowania fotelików dziecięcych w samochodach. System ten zapewnia najprostszy, najszybszy i najbezpieczniejszy sposób montażu bez korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Nazwa ISOFIX pochodzi od ISO (International Organization for Standardization) i FIX przymocować, mocować.

Jak działa ISOFIX?

Podczas montażu fotelika w samochodzie trzeba przestrzegać określonych kategorii bezpieczeństwa .Wykorzystuje się dwa standardowe punkty mocowania fotelika w oparciu i w dolnej części.

Dlaczego wybrać fotelik ze znakiem ISOFIX?

Ryzyko niewłaściwego montażu fotelika z technologią ISOFIX jest bardzo małe. Technika ta zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dzieci i jest łatwa w obsłudze.

 1. Szybki i łatwy montaż i demontaż – bez konieczności stosowania pasów bezpieczeństwa
 2. Stałe i trwałe zamocowanie fotelika na siedzeniu samochodu
 3. Jeżeli fotelik nie jest prawidłowo zainstalowany, powiadomi Cię sygnałem wizualnym i akustycznym znakiem ostrzegawczym
 4. Foteliki te zawsze najlepiej wypadają w testach bezpieczeństwa.

Norma ECE R44

Od 9 lipca 2013 roku, wszystkie foteliki samochodowe sprzedawane na terenie Unii Europejskie muszą spełniać określone przepisy bezpieczeństwa.

Norma ECE R44 określa minimalne wymagania, foteliki samochodowe muszą spełniać co najmniej jedną z tych dwóch norma, aby były dopuszczone do użytku. I-Size (R129) stanowi najwyższy standard bezpieczeństwa.

ECE R44 zawiera normy które odnoszą się do rodzaju siedziska, która powinna być przystosowana w zależności od masy ciała dziecka. Dzieci, które ważą mniej niż 9 kg nie powinny być umieszczane w fotelikach przodem do kierunku jazdy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarzy

 1. Wszystko to ładnie brzmi, jak się czyta, ale realia są jednak inne. Przede wszystkim mało jest na rynku fotelików z grupy 9-18 kg montowanych tyłem do kierunku jazdy i w sumie czemu jest pozwolenia na sprzedaż fotelików montowanych tylko przodem, skoro w tej grupie dzieci powinny jeździć jeszcze tyłem?? Dochodzi do sprzeczności, a poza tym co zrobić z dzieckiem, tak jak ma to miejsce w naszym przypadku, które wyrosło już z kołyski, ale ma niedowagę i nie spełnia wymagać innego fotelika?? Czy w takim razie nie powinno podróżować wcale, tylko w dzisiejszych czasach jest to raczej nie możliwe. Przepisy swoje, a życie swoje, jeśli są normy, to produkty dostępne na rynku powinny być do nich przystosowane, a skoro jest inna możliwość to wiadomo, że zawsze się z niej skorzysta.

  1. Wiem, że post powstał dawno, ale się do niego odniose- może ktoś skorzysta. Jezeli dziecko nie ma 9 kg, a wyrosło z fotelika 0-13 warto kupić fotelik 0-18.
   Foteliki Rwf czyli montowane tyłem są 5 razy bezpieczniejsze,-a to że są też takie montowane przodem wynika z faktu że ma takie jest popyt. Ale świadomy rodzic wybierze to co lepsze.
   Gratuluje artykułu, rzadko na blogach zwłaszcza powiązanych ze sklepem jest wzmianka o RWF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *