Prawa ręka na zakupach

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Niektóre dzieci uwielbiają smoczki, podczas gdy inne nie chcą nawet na nie spojrzeć. Czasem ta niechęć wiąże się ze zwykłym  brakiem zainteresowania, a czasem ze źle dobranym kształtem, nieodpowiednim materiałem lub wielkością smoczka. Jak zatem wybrać ten odpowiedni? Na co zwrócić uwagę?

Nie zastanawiamy się tutaj, czy smoczki są odpowiednie dla dzieci czy nie. Dla części mam to niezastąpieni pomocnicy, inne w życiu nie chciałyby korzystać z ich pomocy, ponieważ kiedyś kobiety musiały sobie jakoś radzić bez smoczków i jakoś im się to udawało. Później w sklepach dostępny był tylko jeden rodzaj smoczków, przez co pojawiło się wiele głosów sprzeciwu, gdyż nie nadawał się dla każdego dziecka.

Rozmiar smoczka ma znaczenie

To kryterium jest bezwzględnie ważne. Rozmiary smoczków podzielone są wg wieku dziecka. Mamy zatem:

  • 0-3 m (czasem i 0-2 m),
  • 0-6 m,
  • 3-6 m,
  • 6-12 m
  • 12-18
  • powyżej 18 m.

Na rynku dostępne są również specjalne smoczki dla wcześniaków lub dzieci o niskiej wadze urodzeniowej. Koniecznie trzymaj się zaleceń wiekowych – źle dobrana wielkość smoczka może powodować powstawanie wad zgryzu, podniebienia i wad wymowy.

Wybór materiału

Obecnie możliwy jest wybór spośród smoczków wykonanych z różnych materiałów, które są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Dwa podstawowe rodzaje to smoczki silikonowe i smoczki kauczukowe (lateksowe). smoczkiPierwsze są całkowicie przeźroczyste, natomiast drugie mają żółtawą barwę. Uważa się, że smoczki silikonowe są znacznie bardziej wytrzymałe. Należy jednak pamiętać o tym, że smoczki ze względów higienicznych powinno się często wymieniać. Który materiał bardziej odpowiada dzieciom? Tutaj nie ma reguły, wypróbujcie z maluszkiem oba, a przekonacie się który będzie „smaczniejszy”.

Kształt smoczka

Możesz kupić smoczek o klasycznym kształcie przypominającym łezkę, ale na rynku dostępne są już specjalne ortodontyczne smoczki (nazywane również anatomicznymi). Projektowane są one tak, by maksymalnie ograniczyć ryzyko wystąpienia wad wymowy. Pierwsze takie smoczki pojawiły się już w latach 60. za sprawą marki NUK. Dziś również inni producenci mają w swojej ofercie smoczki o anatomicznym kształcie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • czy na części wystającej z ust dziecka znajdują się otwory. Ułatwiają one nabieranie powietrza i sprawiają, że mokry smoczek nie przykleja się maluchom do skóry
  • materiał i atesty – w żadnym wypadku nie kupuj dziecku smoczka w sklepie z tanimi chińskimi produktami. Oferowany tam towar zazwyczaj nie spełnia podstawowych norm.

smoczki

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Miałam kiedyś taki smoczek od Nuka jak na zdjęciu, to chyba jest seria Genius. Byliśmy bardzo zadowoleni trzymaliśmy się tylko tej marki. Teraz powoli odzwyczajamy się od smoczków, ale skusimy się pewnie jeszcze na jakieś produkty dla dzieci od 3 roku życia 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *