Ciąża

Przewodnik ciążowy – 15. tydzień

Rozwój Twojego dziecka w 15 tygodniu nie dotyczy tylko kwestii związanych z jego fizjonomią i pracą narządów wewnętrznych, ale także ze sferą emocjonalną. Twój maluszek odczuwa już te same emocje, które towarzyszą Ci podczas każdego dnia. Może być smutny, może mieć również dobry nastrój, tak jak jego mama. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Objawy

Wreszcie możesz odetchnąć. O ile Twoja ciąża przebiega prawidłowo, powinnaś wreszcie poczuć ulgę – brak ucisku na pęcherz. Chwilowe wytchnienie, ale warto się nim nacieszyć. A to za sprawą podniesienia się macicy nad spojenie łonowe. Proces ten zazwyczaj zaczyna się właśnie w 15. tygodniu ciąży i może chwilkę potrwać, ponieważ macica powiększyła się już do rozmiaru małego melona.

Możesz zauważyć ciemną pionową linię biegnącą przez środek Twojego brzucha. Jest to kresa czarna, a odpowiedzialne są za nią hormony ciążowe oraz melantropina. Pamiętaj, żeby podczas ciąży bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce! Twoja skóra podatna jest na przebarwienia. Możesz również zauważyć, że Twoje pieprzyki znacznie pociemniały – to również związane jest z działalnością hormonów. Większość z tych zmian zniknie po porodzie.

W tym tygodniu możesz zauważyć kolejne dolegliwości takie jak np. zaparcia. Powinnaś popracować intensywnie nad swoim jadłospisem, zapoznaj się z poradami na temat diety zalecanej dla kobiet w ciąży. Dalszym problemem mogą być niedobory żelaza. Nie ignoruj anemii, jej wpływ na zdrowie Twoje i dziecka jest ogromny, a poziom hemoglobiny we krwi może drastycznie spadać.

Co czeka Cię u lekarza?

Między 15. a 20. tygodniem powinnaś wybrać się na drugą wizytę u lekarza. Jest to standardowe badanie ginekologiczne wraz z pomiarem ciśnienia, wagi czy kompletną morfologią krwi. Możesz już spodziewać się informacji na temat płci dziecka. Pamiętaj, aby wybrać się do dentysty. W dzisiejszych czasach leczenie zębów w ciąży nie jest niemożliwe, wystarczy tylko poinformować stomatologa o swoim stanie, by dobrał odpowiednie kuracje i leki. A zęby mogą Ci się zacząć szybko psuć. Wynika to z faktu, iż maluszek z Twojego organizmu czerpie spore ilości wapnia.

Jak rozwija się maluszek?

Powoli zmieniają się proporcje ciała dziecka. Coraz bardziej przypomina ono miniaturkę człowieka – głowa nie stanowi już większości ciała, a nogi stają się dłuższe od rąk. Jego skóra wciąż jest przeźroczysta oraz pokryta kosmówką. Widać pod nią sieć naczyń krwionośnych, przez które przepływa krew napędzana przez maleńkie serduszko z częstotliwością 120-160 uderzeń na minutę.

Bardzo dobrze rozwinięty jest już szkielet maluszka, a jego mięśnie są coraz silniejsze. Intensywnie porusza się korzystając z przestrzeni w Twoim brzuchu. Połykając wody płodowe, wyrabia w sobie odruch oddychania.

Intensywnie rozwija się również system nerwowy dziecka. Odczuwa ono Twoje emocje w bardzo intensywny sposób, dlatego staraj się zawsze zachowywać pogodę ducha i nie pozwól, by inni wytrącili Cię z równowagi.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *