Ciąża

Przewodnik ciążowy – 11. tydzień

Mamy dobrą wiadomość – już wkrótce powinny się skończyć nudności! Ostatnie tygodnie mogły być dla Ciebie męczące, być może straciłaś nawet na wadze. Prawdopodobnie odczuwasz już pierwsze zachcianki. Uważa się, że mają one związek z uzupełnianiem braków w organizmie, który sam potrafi sygnalizować swoje potrzeby. Produkty, które zazwyczaj są obiektem zachcianek zawierają sporo witaminy C, żelaza i soli.

Powinnaś dokładnie przyjrzeć się swojej diecie, nie tylko pod kątem składników odżywczych, ale również porcji. Przez najbliższe pół roku w Twoim układzie pokarmowym będzie coraz mniej miejsca na posiłki, a ponadto trawienie będzie przebiegało coraz wolniej, by do organizmu trafiły wszystkie cenne substancje zawarte w pożywieniu. Warto już teraz zmniejszyć obfitość porcji i zwiększyć częstotliwość posiłków, by uniknąć wzdęć, uczucia ciężkości i innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Jak zmienia się Twoje ciało

Według mądrości ludowych kobieta, która spodziewa się chłopca pięknieje w oczach, natomiast jeśli ma narodzić się dziewczyna, przyszła matka prezentuje się troszkę gorzej, ponieważ córka odbiera jej urodę. Prawdziwość tego stwierdzenia może być wątpliwa, ponieważ wiele kobiet zauważa u siebie pozytywne zmiany w wyglądzie – włosy stają się gęstsze i bardziej lśniące, kończą się problemy z cerą, piersi stają się większe i bardziej kształtne. Co prawda mogą pojawić się już problemy z dopięciem spodni, ale na to powoli przygotowujesz się psychicznie. :)

Jak już wiesz, powiększony obwód brzucha wcale nie jest powodowany jeszcze przez wielkość dziecka (ma ono ok. 5-6 cm), lecz przez rozwijające się łożysko. Właśnie rozwija się w nim sieć naczyń, które dostarczają maluchowi pożywienie. Ciało żółte nadal zanika, wkrótce nie będzie po nim śladu.

Co czeka Cię u lekarza?

Między 10. a 14 tygodniem ciąży wykonuje się test PAPP-A. Jest to badanie prenatalne pozwalające ustalić prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka z zespołem Zespołu Downa, Edwardsa lub Patau. Nie obawiaj się, nie jest to badanie inwazyjne. Lekarz pobiera próbkę krwi i wykonuje badanie USG przezier­ności karkowej. W krwi oblicza się poziom stężenia dwóch substancji: białka ciążowego A (PAPP-a) oraz wolnej pod­jed­nos­tki beta gonadotropiny kos­mówkowej (wolne beta hCG). Na podstawie uzyskanych parametrów i wieku kobiety lekarz oblicza prawdopodobieństwo wystąpienia wyżej wymienionych chorób.

Badanie PAPP-A jest refundowane w przypadku kobiet po 35 roku życia lub należących do grupy ryzyka. Zaliczają się do niej panie, które urodziły już dziecko z wadą genetyczną lub w których rodzinie występowały choroby genetyczne. Dla pozostałych pacjentek cena badania wynosi ok. 250 zł.

Jak rozwija się maluszek?

Twoje dziecko rusza się już intensywnie, choć jeszcze tego nie czujesz. Z łożyskiem połączone jest pępowiną, która dostarcza mu pożywienie. Serce maluszka jest już podzielone na 4 jamy, a częstotliwość jego uderzeń wynosi ok. 140/min. Skóra dziecka zaczyna nabierać różowawy kolor, lecz wciąż jest bardzo cienka, a tym samym przeźroczysta. Powstają mieszki włosowe i zalążki paznokci.

Ukształtowane jest już podniebienie, język, a nawet sutki dziecka! Zaczynają kształtować się struny głosowe oraz narządy rozrodcze. Płeć dziecka jest już zdefiniowana, choć jeszcze nie jest możliwe rozpoznanie jej podczas badania. Wątroba maluszka zajmuje większą część jamy brzusznej i nadal pełni funkcję krwiotwórczą, natomiast trzustka podejmuje funkcję wytwarzania insuliny.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *