Ciąża

Przewodnik ciążowy – 19. tydzień

W 19. tygodniu ciąży intensywnie rozwijają się zmysły dziecka, dzięki którym coraz częściej reaguje ono na bodźce z otocznia. Za sprawą coraz większej aktywności malca, rozwija się również jego kontakt z matką. Ułatwia go przede wszystkim doskonalący się zmysł słuchu.

Zmiany w Twoim ciele

Osoby w Twoim otoczeniu są w stanie zauważyć jedynie powiększający się brzuszek. Czasem możesz usłyszeć, że wypiękniałaś – to za sprawą hormonów, które nie tylko wspomagają ciążę, ale również mają nieoceniony wpływ na wygląd skóry i włosów. Nie należy również zapominać o tym, że zdrowa dieta także potrafi zdziałać cuda :)

Pamiętaj jednak, że teraz Twoja skóra jest bardzo wrażliwa na światło słoneczne. Każda ekspozycja wiąże się z ryzykiem wstąpienia przebarwień, dlatego nawet na krótki spacer stosuj kremy z filtrem.

Krém-proti-striím-200ml,-349Kč-(A)Innym powodem do szczególnej pielęgnacji skóry jest ryzyko wystąpienia rozstępów. Skóra na brzuchu coraz bardziej się napina, a powstałych rozstępów, czyli pęknięć skóry, nie da się całkowicie usunąć. Dlatego właśnie powinnaś regularnie stosować krem przeciwko rozstępom.

Wizyta u lekarza

Jeśli do tej pory nie wykonałaś drugiego badania USG, teraz jest na to dobry moment. Serce maluszka jest już dobrze rozwinięte i na tym etapie można wykryć jego poważne wady. Lekarz wykona również badania kontrolne, sprawdzi poziom cukru i odpowiedni przyrost wagi.

Jak rozwija się maluszek?

Dziecko w 19. tygodniu mierzy ok. 15 cm i waży 200-400 g. Dobrze rozwinięty zmysł słuchu sprawia, że maluszek jest w stanie rozróżniać głosy. Mówcie do niego jak najczęściej. Zobaczysz, że przyzwyczai się do dźwięku Twojego głosu, a wkrótce będzie on miał na niego uspokajający wpływ.

Pod ząbkami mlecznymi pojawiają się już zalążki zębów stałych. Skóra maluszka powoli pokrywa się mazią płodową. Chroni ona skórę maluszka przed wodami płodowymi. Tych najwięcej jest właśnie podczas II trymestru. O ich składzie i funkcjach przeczytasz w artykule Wody płodowe od A do Z. Przez połykanie wód płodowych dziecko uczy się odruchu oddychania, dzięki czemu zaraz po porodzie, będzie w stanie oddychać samodzielnie. Część z wód, które będą znajdować się jeszcze w układzie oddychania zostanie wyciśnięta podczas porodu, reszta zostanie wchłonięta przez naczynia krwionośne.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *