Ciąża

Przewodnik ciążowy – 38. tydzień ciąży

Od tego tygodnia twoje dziecko uznawane jest za w pełni rozwinięte i donoszone. Wszystkie jego organy wewnętrzne są wykształcone, płuca gotowe są na pierwszy samodzielny oddech Maluch może przyjść na świat w każdej chwili.

Rozwój dziecka

Skóra maleństwa jest różowa i elastyczna, a dzięki zgromadzonej tkance tłuszczowej nie jest już przeźroczysta. Kości czaszki są wprawdzie jeszcze ruchome,  ale są już twarde. Obwód główki dziecka jest taki sam, jak obwód jego brzuszka. Łożysko zaczyna tracić swoje właściwości – starzeje się, tworzą się w nim skrzepy i zwapnienia, nie dostarcza już ono składników odżywczych w tak efektywny sposób, jak kilka tygodni wcześniej. W jelitach dziecka gromadzi się zielonoczarna smółka – jego pierwszy stolec.

Jąderka chłopców znajdują się już w worku mosznowym. U dziewczynek wargi sromowe większe zakrywają w całości wargi sromowe mniejsze. U obu płci są to oznaki donoszenia płodu.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Nieprzerwanie przebiega proces dojrzewania komórek układu nerwowego, przede wszystkim mielinizacja (owijanie) włókien nerwowych – będzie ono zachodzić jeszcze długo po przyjściu dziecka na świat.

Długość dziecka mierzona od głowy do kości ogonowej wynosi około 35 cm, waga nieznacznie przekracza 3 kilogramy.

Co czuje mama?

Pod koniec ciąży u niektórych kobiet może wystąpić zjawisko depresji. Jest ono spowodowane mieszanką uczuć, obawami przed zbliżającym się porodem, deficytem snu i ogólnym zmęczeniem.

W ostatnim miesiącu księżycowym ciąży kobietom często doskwiera ból placów – to z powodu brzucha, który stanowi spore obciążenie dla kręgosłupa i mięśni pleców. Staraj się jak najwięcej odpoczywać. Jeżeli nie masz jeszcze spakowanej torby do szpitala – najwyższy czas aby to zrobić.

Czeka cię wizyta w poradni dla kobiet w ciąży i badanie KTG, sprawdzające czynność serca płodu. Dostarcza ono informacji na temat kondycji dziecka i łożyska. Z reguły trwa 20-30 minut, w trakcie których odnotowywana jest czynność serca płodu i czynność skurczowa macicy.

Jak rozpoznam odejście czopu śluzowego?

Odejście czopu śluzowego zwiastuje zbliżający się poród. Akcja porodowa zaczyna się zazwyczaj 2 – 3 dni od odejścia czopa, choć zdarza się, że czop śluzowy odejdzie nawet 6 tygodni przed porodem. Czop wygląda jak niewielka ilość śluzu o czerwonym lub brązowawym zabarwieniu. Czasem może mieć postać upławów.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *