Ciąża

Przewodnik ciążowy – 40. tydzień ciąży

Na ten tydzień przypada twój termin porodu. Zaledwie 5% dzieci rodzi się jednak w wyznaczonym terminie. Poród może nastąpić dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po terminie. Dziecko jest już w pełni gotowe na przyjście na świat.

Rozwój dziecka

Kości czaszki zrośnięte są cienkimi szwami. Włókna komórek nerwowych zakończyły już swój podział. Większość smaru pokrywającego ciałko dziecka już zniknęła. Szkielet noworodka składa się z 300 kości (u dorosłego człowieka jest ich już tylko 202), niektóre z nich jeszcze się zrosną.

Pod wpływem hormonów ciążowych sutki dzieci obu płci mogą zrobić się nabrzmiałe. To samo dotyczy zewnętrznych narządów płciowych, które mogą wydawać się powiększone. Zmiany te ustąpią krótko po porodzie.

Dziecko jest już gotowe do rozpoczęcia nowego życia poza macicą. Wyposażone jest w 70 różnych odruchów. Po porodzie odklei się łożysko, a po pierwszym oddechu dziecka ustanie tętnienie pępowiny. Rozpoczęcie akcji oddechowej zapoczątkuje także zmiany w działaniu serca i tętnic. Długość twojego dziecka mierzona od główki do kości ogonowej wynosi około 37-38 cm, a razem z nóżkami około 48-50 cm.

Stan noworodka po porodzie określa się za pomocą tzw. skali Apgar. Polega ona na punktacji stanu zdrowia dziecka w 1., 5. i 10. minucie życia. Skala obejmuje punktacje od 0 do 10 punktów (na przykład 8/10/10).

Ocenie podlega:

  • czynność serca
  • oddychanie
  • napięcie mięśni
  • reakcja na bodźce
  • barwa skóry

Za każdą funkcję można udzielić od 0 do 2 punktów, więc maksymalna liczba punktów to 10. Wynik od 7 wzwyż jest wynikiem normalnym. Najważniejszy jest pomiar przeprowadzony w 5. minucie życia. Jeżeli dziecko otrzyma niższą punktację konieczne będą dodatkowe badania i obserwacja dziecka.

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa to krew noworodka, która po odcięciu pępowiny pozostaje w łożysku. Jest wyjątkowa i niezastąpiona, ponieważ zawiera komórki, które w takiej formie już nigdy w życiu nie pojawią się w organizmie. Są to tak zwane komórki macierzyste, które mają zdolność mnożyć się i zmieniać w różne inne typy komórek (np. komórki produkujące insulinę, komórki mózgowe, czy komórki mięśnia sercowego i wiele innych).

Medycyna korzysta na chwilę obecną z zarodkowych krwiotwórczych komórek macierzystych – wykorzystuje się je w leczeniu chorób nowotworowych (np. leukemii) lub wrodzonych wad układu odpornościowego i metabolizmu.

Matka ma prawo zdecydować, co zrobić z krwią pępowinową. Można ją zlikwidować jako odpad biologiczny, można ją oddać lub zachować dla własnych potrzeb.

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

W Polsce istnieje możliwość oddania krwi pępowinowej do Publicznego Banku Komórek Macierzystych (Progenis). Dawca musi się zrzec praw do preparatu, oddanie komórek jest darmowe, komórki trafiają do publicznego rejestru.

Więcej informacji uzyskasz w swojej poradni dla kobiet w ciąży. Dowiedz się też, czy w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej. Nie wszystkie szpitale oferują taką możliwość. Zachowanie krwi pępowinowej na własne potrzeby możliwe jest jedynie w placówkach, które posiadają umowy z komercyjnymi firmami, zajmującymi się przechowywaniem krwi pępowinowej.

Co czuje mama?

Z jednej strony obawiasz się zbliżającego się porodu a z drugiej strony bardzo byś chciała, żeby już nastąpił. Ciąża wydaje ci się trwać już wieki. Na każdym kroku dokuczają cibrak snu, hemoroidy, bóle pleców. Kobieta przybiera w ciąży około 15 kg, często zdarza się jednak, że przyrost wagi jest większy – nawet 25 kg.

Po raz kolejny udasz się do poradni dla kobiet w ciąży na badanie KTG sprawdzające czynność serca płodu. Jeżeli poród nie odbędzie się w terminie, w kolejnym tygodniu ciąży czekają cię minimalnie 2 wizyty w poradni dla kobiet w ciąży w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić. Tu również przeprowadzone zostanie badanie KTG, ewentualnie dodatkowe badania mające na celu ocenę stanu zdrowia dziecka. Po zakończonym 41. tygodniu ciąży kobieta jest z reguły skierowana na wywołanie porodu. Z całą pewnością ciąża nie powinna być przenoszona dłużej niż do 42. tygodnia, ponieważ pod koniec ciąży znacznie słabnie funkcja łożyska.

Jeżeli chcesz już urodzić staraj się nie siedzieć w domu, ale dużo chodzić. Zrób sobie wieczorem ciepłą (ale nie gorącą) kąpiel. Do znanych sposobów należy też stosunek seksualny w wygodnej dla ciebie pozycji. Sperma zawiera bowiem substancje, które w naturalny sposób stymulują macicę.

Rada dla ciebie

Po porodzie czeka na ciebie kolejny intensywny okres – połóg. Poproś mamę, koleżankę czy sąsiadkę o pomoc w pracach domowych takich jak sprzątanie, czy gotowanie. Dla ciebie niech będzie najważniejsze dziecko, nauka karmienia piersią i przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *