Soczewica pochodzi z Bliskiego Wschodu i jest składnikiem wielu pokarmów już od neolitu. Po soi i konopi soczewica posiada największą zawartość białek ze wszystkich roślin – 26%. Dzięki temu w wielu częściach świata jest bardzo ważnym składnikiem żywienia. Poszczególne rodzaje soczewicy różnią się od siebie zarówno wielkością ziaren, jak i kolorem: soczewica może być żółta, pomarańczowa, brązowo-czerwona, zielona lub czarna.
W Polsce z soczewicy zazwyczaj gotuje się tylko zupę lub soczewicę na kwaśno. A większość z nas znienawidziła tę roślinę strączkową w momencie wejścia do szkolnej stołówki. Kiedy jednak ją ugotujesz i spróbujesz, zobaczysz, że nie jest taka zła…
Aby zrobić pożywną zupę z soczewicy, potrzebne są:
- 300 g soczewicy
- 1 średnia marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 1 mniejsza cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 mniejszy ziemniak
- przyprawy – 3 kulki ziela angielskiego, 4 kulki pieprzu, 2 liście laurowe
- sól, pieprz
- ½ l wody lub rosołu
- blender
Przygotowanie:
Wcześniej (zgodnie ze wskazówkami) namocz soczewicę w wodzie. Zieloną należy moczyć ok. 2 godziny, czerwonej zazwyczaj w ogóle nie trzeba moczyć. Po upłynięciu czasu moczenia, oczyść warzywa i wrzuć do garnka z soczewicą. Dodaj pokrojony uprzednio ziemniak i jeden ząbek czosnku.
Przyprawy wsyp do metalowego sitka do herbaty, a następnie razem z sitkiem włóż do garnka (aby były zamoczone). Oczywiście możesz wrzucić przyprawy bezpośrednio do wody, ale później w soczewicy BARDZO trudno je znaleźć.
Następnie gotuj wszystkie składniki, od czasu do czasu mieszając. Kiedy soczewica uzyska pożądaną przez ciebie miękkość – u nas jest to ok. 15 minut – wyjmij około 1/3 soczewicy i odłóż na bok.
Wyjmij warzywa, odłóż na bok połowę marchewki, resztę pokrój na grube kawałki i wrzuć ponownie do zupy. Gotuj jeszcze ok. 5 minut. Później rozmiksuj zupę, aby miała gładką i przyjemną konsystencję. Rozrzedź rosołem lub wodą, uzyskując pożądaną gęstość. Wsyp soczewicę, którą wcześniej odłożyłaś i wrzuć resztę drobno pokrojonej marchewki.
Dopraw solą, pieprzem, szczyptą zmielonego kminku i przetłoczonym ząbkiem czosnku.
Rada
Warto wymieszać kwaśną śmietanę z pietruszką lub szczypiorkiem i odrobiną soli i ozdobić nią zupę. Świetnie wygląda i smakuje!
Smacznego!